Acció Cultural del País Valencià
 
Acció Cultural torna a la plaça de bous de València
dijous, 10 de març de 2016 15:12
PDF Imprimeix Correu electrònic
Comparteix Compartir (Acció Cultural torna a la plaça de bous de València) a FaceBook Compartir (Acció Cultural torna a la plaça de bous de València) a Twitter Compartir (Acció Cultural torna a la plaça de bous de València) a Google Bookmarks Compartir (Acció Cultural torna a la plaça de bous de València) a La Tafanera Compartir (Acció Cultural torna a la plaça de bous de València) a Meneame Compartir (Acció Cultural torna a la plaça de bous de València) a Delicious
 

Dissabte 23 d’abril tindrà lloc un gran espectacle i concert amb un format especial en el que comptarem amb moltes col·laboracions

L’any 2000 Acció Cultural del País Valencià (ACPV) va celebrar la diada del 25 d’abril a la plaça de bous de València per darrera vegada. L’espectacle que havia començat a preparar per a la diada del 2001 ja no va poder celebrar-se perquè les institucions governades pel PP li van prohibir l’accés a la plaça. D’aquesta manera, un espai públic, quedava vetat a una associació cultural pel simple fet de no ser del gust polític del partit governant.

 

Començava en aquell moment un període de creixent censura i persecució política a la nostra entitat, que tindria com a moments culminants el tancament de les reemissions de TV3 i Catalunya Ràdio al País Valencià.

Però aquell temps ha passat: el canvi social pel qual la nostra entitat tant ha treballat, junt amb tants col·lectius i persones, finalment es va traduir la passada primavera en un canvi polític que ha obert moltes possibilitats al País Valencià. Cal, ara, quan s’acosta el primer aniversari del canvi, continuar recuperant espais amb alegria, i treballar perquè aquell canvi es traduesca en noves polítiques que retornen la llengua, la cultura i els valors de progrés al lloc que els pertoca. Amb esperit constructiu i capacitat de diàleg i flexibilitat, però també amb decisió i valentia.

Per això, el dissabte 23 d’abril tornem a la plaça de bous de València, i ho fem amb un espectacle en homenatge a València que comptarà amb moltes col·laboracions. Un concert especial i emotiu, per a la visibilització dels amples sectors del nostre país que aposten per la llengua i la cultura, que durant 20 anys han fet possible la seua pervivència i renovació, i que han treballat per alimentar l’esperança i multiplicar-la. Per celebrar que recuperem un espai públic que ens havien volgut negar. Per afirmar amb veu alta i clara que la llengua i la cultura és més viva que mai, i que és garantia de futur per a un projecte de País Valencià democràtic, lliure i igualitari.

Fem una promoció inicial d’entrades a 6 € durant uns dies que ja podeu comprar aquí


Etiquetes:
 
 
 

Amb la col·laboració de la Conselleria d'Educació, Investigació, Cultura i Esport. Generalitat Valenciana

Acció Cultural del País Valencià © 2011 - Octubre Centre de Cultura Contemporània. Carrer de Sant Ferran, 12 - 46001 - València - Tel. (0034) 96 315 77 99 - Fax. 96 315 51 64 - info@acpv.cat
{alt}