Acció Cultural i la Conselleria de Justícia treballen junts per la inclusió de la competència lingüística en la Llei de la Funció PúblicaL’entitat es reuneix amb els representants de la Conselleria després d’una ronda de treball molt satisfactòria amb els sindicats

La construcció de consensos i el treball positiu i constructiu són els criteris de l’actuació d’Acció Cultural

El secretari d’Acció Cultural del País Valencià (ACPV), Toni Gisbert, i els responsables de la Secció de Política Lingüística d’ACPV, Alfons Esteve i Francesc Esteve, s’han reunit avui amb el secretari autonòmic de la Conselleria de Justícia, Administració Pública, Reformes Democràtiques i Llibertats Públiques de la Generalitat Valenciana, Ferran Puchades, i amb la directora general de Funció Pública, Eva Coscollà, per avançar en el treball conjunt que l’entitat i la institució estan fent a favor de la inclusió en la reforma de la Llei 10/2010, d’Ordenació i Gestió de la Funció Pública Valenciana de la competència lingüística en les dues llengües oficials.

 

Acció Cultural aposta per la construcció de consensos i pel treball positiu i constructiu com a criteris en aquesta nova etapa oberta amb el canvi de cicle polític que es va produir ara fa un any al País Valencià, i es referma en l’objectiu d’assolir i de garantir avanços concrets a favor de la llengua i cultura, de manera dialogada, amb protagonismes col·lectius i amb un treball inclusiu. Es tracta, en definitiva, de ser útils a la societat valenciana en les demandes socials que aquesta planteja, i de respondre a la funció de la nostra entitat com a instrument al servei de la promoció de la llengua i la cultura, i els valors de progrés i de país, tal com els nostres socis ens demanden.

Des d’aquesta perspectiva, Acció Cultural ha realitzat una ronda de treball amb els sindicats CCOO-PV, UGT-PV i Intersindical Valenciana, i ha pogut constatar que hi ha voluntat i possibilitat de trobar espais de consens que possibiliten la inclusió de la competència lingüística en la llei de la funció pública.

Avui, la nostra entitat ha avançat en aquesta línea i, en una reunió de treball amb el secretari autonòmic i la directora general, ha contrastat els punts en què es podria concretar aquest consens, així com la seua possible formulació jurídica.

Els representants de l’entitat i de la Conselleria s’han compromés a continuar aquesta línea de treball responsable, constructiva i inclusiva, per assolir una fita fonamental per la promoció de la llengua i el seu reconeixement institucional i social, alhora que per garantir la qualitat del servei públic i de l’atenció a la ciutadania.


Amb la teua col·laboració continuarem promocionant la llengua, la cultura i els valors de progrés.

Ajuda’ns a tindre més força.

Fes-te’n sòcia/soci d’ACPV!

Amb el suport de