Acció Cultural del País Valencià es mostra preocupada per les dades d’ús del valencià a la ciutat de València.Acció Cultural del País Valencià, l’entitat que fa més de cinquanta anys que treballa en defensa del valencià, comparteix la preocupació del Gabinet de Normalització Lingüística de l’Ajuntament de València després que, segons es fa ressò avui la premsa, un estudi de l’esmentat organisme, fet a partir d’una enquesta de la Generalitat, revela que el castellà ocupa a la ciutat entre un 64 i un 82 per cent d’ús mentre que el valencià queda relegat a una xifra que oscil·la entre un 4 i un 12 per cent, i els usos bilingües entre un 11 i un 24 per cent.

ACPV, per la seua banda saluda la inquietud expressada per la regidora de l’ajuntament de la ciutat, Lluïsa Notario, quan diu que l’administració local té “la responsabilitat de millorar la vida i el benestar de les persones en tots els àmbits i també respecte a la igualtat i a la sostenibilitat lingüística.”

En aquest sentit, la nostra entitat, conscient que la recuperació del valencià és una tasca de l’administració i també de la societat civil, manifesta la total disposició a col·laborar amb els organismes de l’Ajuntament que treballen per la normalitat del valencià, i ofereix tota la seua llarga experiència en formació i competència lingüístiques, la capacitat per a organitzar actes que realcen l’ús de la llengua i la participació dels seus equips humans.

Finalment, la dada que 8 de cada 10 persones entenen el valencià a la ciutat, 5 de cada 10 el parlen i 4 de cada 10 el saben escriure, tot i que no és una dada positiva, és a parer de la nostra entitat un punt de partida encoratjador per a revertir aquesta situació de desigualtat lingüística. ACPV treballarà per a aconseguir-ho i desitja que siga en col·laboració amb l’Ajuntament de València.


Etiquetes: ACPV igualtat lingüística llengua

Amb la teua col·laboració continuarem promocionant la llengua, la cultura i els valors de progrés.

Ajuda’ns a tindre més força.

Fes-te’n sòcia/soci d’ACPV!

Amb el suport de